www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Zapięcia biżuterii

Zapięcie zawiasowe i suwakowe


Zapięcie zawiasowe


Zapięcie zawiasowe o niezbyt skomplikowanej budowie, wykonuje się na dość dużo sposobów. Znalazło ono zastosowanie w wielu rodzajach biżuterii, a szczególne chętnie wykorzystywane jest w konstrukcji bransolet


prace-zlotnicze-zdjecie-nr-29-37-zapiecia-zawiasowe-przyklad
Zdjęcie. Bransoleta z zapięciem zawiasowym i zabezpieczenie trzpienia.

Jego niezbyt złożona odmiana sporządzana może być z przylutowanych naprzemiennie (na dwóch częściach przedmiotu), trzech, pięciu lub nawet siedmiu odcinków rurki o małej średnicy, które pozwalają na wsuniecie w nie sworznia zawiasu. Trzpień ten powinien wsuwać się dość luźno, jednak na tyle mocno, by nie wypadł przypadkowo. Wykonuje się go ze stożkowatego pręta z przylutowanym od góry kulistym uchwytem, ułatwiającym posługiwanie się nim.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-38-zapiecia-zabezpieczenie-trzpienia
Rysunek. Zabezpieczenie trzpienia. A - połączone jedną stroną z ozdobą, B - połączone z dwóch stron z ozdobą.

Może być on zabezpieczony przed utratą w wyniku samoczynnego wysunięcia, za pomocą cienkiego łańcuszka przytwierdzonego z jednej strony do jego górnej części, a z drugiej do wyrobu (rysunek powyżej).

Inny rodzajem zabezpieczenia jest łańcuszek połączony na swoich końcach z dwoma częściami wyrobu, takiego jak bransoleta i przechodzący przez górną część sworznia. Rozwiązanie to poza przeciwdziałaniem niechcianemu wysunięciu się trzpienia, powoduje także zabezpieczenie zapięcia przed jego całkowitym otwarciem i zgubieniem wyrobu.

Innym typem zapięcia zawiasowego jest zawias wykorzystujący „U” kształtny hak.

Do dwóch części wyrobu przylutowuje się rurki o takiej samej długości. Do jednej z nich wprowadza się haczykowo zagięty drut zaopatrzony na jednym końcu w ruchome ogniwo, a na drugim w wcięcie, tworzące razem zatrzaskowe zabezpieczenie zapięcia. Drut powinien cechować się sprężystością, odpowiednią do mocnego zamknięcia zapięcia.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-31-zapiecia-zawiasowe-typ-u
Rysunek. Zapięcie z zawiasem „U” kształtnym.

Zapięcie suwakowe – tubowe


Kolejną odmianą zapięć do biżuterii jest zapięcie suwakowe – tubowe, często stosowane w bransoletach i naszyjnikach.


Składa się ono z dwóch części wykonanych z rurek, wkładanych jedna w drugą. Zapięcie to jest utrzymywane w stanie zamkniętym przez małą sprężynową pętelkę na włożonej części lub magnes na końcu klamry. Aby odpiąć zapięcie, należy pociągnąć je na końcach w różnych kierunkach. Zapinki suwakowe na elementach łączących – rurkach, mają najczęściej przymocowane od 2 do 9 pętelek – oczek z każdej strony. Niekiedy zamiast wielu oczek, stosuje się jedną dużą pętle na całej długości zapięcia. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się przy szerszych bransoletach lub naszyjnikach wykonanych np. z osobnych rzemieni, sznurków czy łańcuszków.

prace-zlotnicze-zdjecie-nr-29-38-zapiecia-zawiasowe-suwak-tuba
Zdjęcie. Zapięcie suwakowe.

Zapięcie zawiasowe i suwakowe - www.srebrnykruk.pl