www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Zapięcia biżuterii

Zapięcie zatrzaskowe i przesuwne


Zapięcie zatrzaskowe


Bardzo dobrze sprawdzającym się rozwiązaniem zapięć naszyjników jest zapięcie zatrzaskowe z podwójną składaną klamrą mocującą przeciwległe końce łańcucha.


Na rysunku poniżej przedstawione jest takie właśnie rozwiazanie.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-28-zapiecia-zatrzaskowe
Rysunek. Zapięcie zatrzaskowe podwójne. A - zamknięte, B - otwarte, C - widok z boku.

Korpus tego zapięcia składa się z dwóch płytek zaciskowych. Dolnej, nieznacznie węższej od górnej o rozmiarze tak dopasowanym, by wciskała się w dolną z pewnym oporem. Pokrywy górna i pokrywa dolna połączone są ze sobą zawiasem, który w stanie otwartym (pokrywy dolna i górna rozwarta pod kątem 180o) znajduje się w połowie zapięcia. Pokrywa dolna, posiada po bokach dwie pary uchwytów. Jeden skrajny, przez który przechodzi sworzeń zawiasu. Drugi pośrodku z zawiasowo mocowanym, ruchomym języczkiem przytrzymującym z zagiętego paska blachy (zatrzaskującym się na sworzniu łączącym dwie części zapięcia). Zewnętrzny koniec dolnej pokrywy uformowany jest w wygięty języczek mocujący, blokowany po zamknięciu zapięcia przez górną pokrywę.

Podobnie pokrywa górna, po bokach jest także wyposażona w dwie pary uchwytów. Krańcowy przeznaczony jest do osadzenia sworznia zawiasu łączącego ją z dolną częścią zamknięcia. Drugi umieszczony po środku, jest blokadą ruchomego języczka pokrywy dolnej, zatrzaskującą się na sworzniu mocującym tenże języczek. Zamknięcie zapięcia po włożeniu ogniw łańcuszka w języczki mocujące następuje przez wykonanie ruchu blokującego pokryw dolnej i górnej, skierowanego do siebie.


Zapięcie przesuwne


Kolejnym dość prostym w wykonaniu oraz wygodnym i skutecznym w użytkowaniu rozwiązaniem zapięcia przeznaczonym do łączenia końców naszyjnika jest zapięcie przesuwne.


Zapięcie przesuwne (rysunek poniżej) zbudowane jest z dwóch elementów. Jednego stałego w formie płaskownika wyposażonego na jednym końcu w „hako”podobne wycięcie, do mocowania ogniwa łańcucha. Na przeciwległym końcu płaskownika, znajduje się otwór z przełożonym przez niego ogniwem, trwale połączonym z wyrobem.

Drugim, ruchomym elementem jest metalowa tuleja, przystosowana do ślizgania się na płaskowniku i zamykająca tym sposobem zapięcie.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-30-zapiecia-przesuwne
Rysunek. Zapięcie przesuwne. A – element nieruchomy, B – element ruchomy, C – zapięcie otwarte, D – zapięcie zamknięte.

Zapięcie zatrzaskowe i przesuwne - www.srebrnykruk.pl