Wytwarza się je podobnie jak większość wyrobów jubilerskich z różnorodnych materiałów, m.in. metali szlachetnych, nieżelaznych ich stopów. Zdobione są np. kamieniami szlachetnymi, emalią bądź filigranem.
Najczęściej składają się z trzech podstawowych części. Stopki pełniącej funkcje zapięcia oraz nóżki połączonej z częścią ozdobną. Istnieje bardzo wiele rodzajów spinek.
Prostą i dość łatwą w użyciu jest spinka o stopce będącej zawiasowym mechanizmem zamykającym, umieszczonym na nóżce, a działającym w sposób przypominający huśtawkę równoważną (ilustracja poniżej).
Nóżka wykonana jest w postaci podwójnego, albo pojedynczego słupka, a stopka może mieć formę obłego cylindra lub pustej metalowej ramki. Stopkę obraca się na centralnie umieszczonym zawiesie, tak by schowała się ona w nóżce lub nasuwała na nią i przekłada przez dziurkę w mankiecie koszuli.
Inne tradycyjne rozwiązanie, to zamiast mechanizmu zawiasowego wykonanie spinki w formie o dużej części ozdobnej, połączonej z prostą lub lekko zakrzywiona pełną nóżką, zakończoną mniejszą obłą lub podłużną stopką (ilustracja poniżej). Zapięcie takiej spinki polega na przeciśnięciu ruchem wahadłowym stopki, przez dziurkę w koszuli i jej obrócenie, tak by swoim rozmiarem i kształtem zabezpieczona była przed wypadnięciem. Zaletą tego rozwiązania jest brak ruchomych części.
Kolejnym rodzajem zapięcia spinki jest wykorzystanie do tego celu w miejsce nóżki, krótkiego łańcuszka łączącego część ozdobną ze stopką (ilustracja poniżej).