W artykule przedstawię nietuzinkowe okazy monet, które na rynku numizmatycznym warte są całkiem niezłą fortunę.
Najdroższa moneta świata
Za najdroższą monetę świata uważa się Flowing Hair Liberty Dollar, czyli jednodolarówkę wybitą przez Filadelfijską mennicę w Stanach Zjednoczonych w 1794 roku w nakładzie 1758 sztuk. Po jednej stronie monety znajduje się wizerunek orła, a po drugiej długowłosej bogini wolności. Do dzisiejszych czasów na świecie najprawdopodobniej pozostało około 130 sztuk tej monety, niestety zazwyczaj w nader złym stanie zachowania. Zdaniem specjalistów, wzorem dla jednodolarówki były ówczesne, bardzo rozpowszechnione hiszpańskie dolary. W 2013 roku monetę tą sprzedano za ponad 10 mln dolarów USD.
Najcenniejsza moneta starożytności
Jednym z najbardziej wartościowych numizmatów jest mająca ponad 2 tysiące lat złota moneta „Eid Mar”. Upamiętnia ona zabójstwo Juliusza Cezara, a wykonano ją w 42 roku p.n.e., dwa lata po słynnym zamachu. Na awersie monety znajduje się portret Marka Juniusza Brutusa, jednego z morderców Cezara, zaś na rewersie widnieją dwa sztylety i napis Eid Mar, odnoszący się do daty zamachu w Idy Marcowe, czyli 15 marca 44 roku p.n.e. Po upadku rebeliantów, Marek Antoniusz nakazał zgromadzić wszystkie wybite sztuki i je przetopić. Do naszych czasów przetrwało około 80 sztuk srebrnych monet zwanych aureusami oraz trzy złote. Jedna ze złotych przechowywana jest w Muzeum Brytyjskim, druga to własność Niemieckiego Banku Federalnego, a trzecia pozostaje w prywatnej kolekcji i to za nią w trakcie akcji uzyskano kwotę 3 mln 240 tyś. funtów szterlingów tj. około 4 mln 200 tyś. dolarów USD.
Najcenniejsza moneta wybita w polskich mennicach
Najwyższą cenę spośród monet wybitych w Polsce osiągnęła studukatówka Zygmunta III Wazy. Powstała ona w 1621 roku w bydgoskiej mennicy, mieszczącej się na terenie Wyspy Królewskiej obecnie zwanej Młyńską. Na awersie widnieje popiersie króla Zygmunta III w zdobionej zbroi z kołnierzem i szarfą oraz napis: „SIGISMVNDVS • III • D: G: POLONIÆ • ET • SVECIÆ • REX”. Na rewersie umieszczony jest herb Korony Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dynastią Wazów, zamknięte wokół w kołnierzu „Złotego Runa” z dębowym wieńcem oraz napisem dookoła: „MAGNVS • DVX • LITVAN: RVSS: -: PRVSS: MAS: SAM: LIVON: ZC”. Znanych jest tylko 14 egzemplarzy studukatówki z czego dwa w polskich zbiorach: w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w skarbcu koronnym na Wawelu. Moneta ma nietypowy nominał i gabaryty, jej waga to około 350 gram, a średnica to prawie 7 cm. Mimo upływu 400 lat od jej powstania, to tak naprawdę nie wiadomo, czemu i w jakim celu ją wybito. Przyjmuje się, iż wybita została w celu upamiętnienia zwycięstwa wojsk polskich nad Turkami w bitwie pod Chocimiem. Monetę tą wylicytowano za sumę 2 mln 160 tyś. dolarów USD.
Najwyższa kwota za monetę uzyskana na aukcji w Polsce
Najwyższą otrzymaną na aukcji w Polsce kwotą za monetę jest suma 2 mln 832 tyś. złotych. Uzyskano ją za pięćdziesiątdukatówkę Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Podobnie jak omawiana powyżej moneta (studukatowa) powstała ona w Mennicy Bydgoskiej, także i przyczyna jej wybicia jest nieznana. Przypuszcza się, że upamiętnia ona polskie zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem.
2 komentarze
Cndukat · 2021-11-02 o 21:22
Z tego co pamiętam 50 dukatów poszło za 2 400 000 30 listopada 2020 roku, chyba że przeoczyłem jakąś licytację później ?
sabo · 2021-11-04 o 16:49
Dziękuje za informacje