W roku 2018 firma Diamond Foundry wykonała zaprojektowany przez Sir Jony Ive, znanego jako dyrektora naczelnego Apple oraz uznanego projektanta przemysłowego Marka Newsona, pierścionek w całości wykonany z diamentu. Został on sprzedany na aukcji przez Sotheby’s w Miami 5 grudnia 2018 roku.

Zdjęcie przedstawia diamentowy pierścionek stworzony przez  Diamond Foundry.
Zdjęcie przedstawia diamentowy pierścionek stworzony przez Diamond Foundry.

Stworzenie takiego produktu jest dziełem unikatowym można powiedzieć, odwracając tytuł wpisu, że wytworzono diament w kształcie pierścionka. Wykonano go z bryły diamentowej mającej kilka tysięcy faset, przy czym trzeba sobie wyobrazić, iż niektóre z faset osiągały rozmiary zaledwie kilkuset mikrometrów. Proces produkcji tak dużych kryształów uważano wcześniej za niemożliwy. Jednak dzięki wykorzystaniu technologii reaktora plazmowego, Diamond Foundry udało się uzyskać materiał o pożądanej wielkości. Kolejnym problemem było opracowanie sposobu cięcia i polerowania kamienia. Zadanie to zostało powierzone mistrzowi szlifierskiemu z Antwerpii. Ponieważ kształt gotowego kamienia był niezwykle innowacyjny, to nie było żadnych instrukcji jak wykonać to zadanie. Zaistniała zatem konieczność opracowania nowych zasad obróbki, tak wyjątkowego kamienia. Opracowania wymagały nie tylko procedury, ale także niektóre narzędzia, które zostały wyprodukowane przez specjalistycznego dostawcę narzędzi do obróbki diamentów z Belgii. Wewnętrzny pierścień – odpowiednik szyny w tradycyjnym pierścieniu, został wycięty za pomocą strumienia wody mikrometrowej grubości oraz wiązki laserowej, co umożliwiło uzyskanie pożądanej gładkości. Gotowy pierścień ma około 3000 faset.

Zdjęcie przedstawia diamentowy pierścionek stworzony przez Shawish.
Zdjęcie przedstawia diamentowy pierścionek stworzony przez Shawish.

Jak jednak donoszą inne źródła jako pierwsi, brylantowy pierścionek z jednego kawałka kamienia stworzyła w 2011 roku Szwajcarska firma jubilerska Shawish. Miał on 150 karatów, a jego wartość oszacowano na około 70 milionów dolarów. Produkcja miała trwać rok i wykorzystano do niej specjalistyczny sprzęt laserowy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *