Południowoafrykańska kopalnia Cullinan, rok 2019 może uznać za sprawą znalezionego niebieskiego diamentu o wadze 20 karatów za dość udany. Jego cena na rynku może osiągnąć dziesiątki milionów dolarów, a uzależniona jest od intensywności barwy, czystości i wielkości. Kryształy zabarwione na niebiesko to w naturze nadzwyczaj rzadkie znalezisko. Ten niezwykły kolor zawdzięczają wtrąceniom w procesie ich krystalizacji, molekuł rzadkich form mineralnych boru albo wodoru. Ów konkretny kamień barwę swoją ma dzięki borowi.

Diamenty znalezione w kopalni Cullinan.
Diamenty znalezione w kopalni Cullinan.

Kopalnia Cullinan jest znana na świecie z pozyskiwanych w jej złożach niebieskich diamentów. W 2014 roku wydobyto tam niebieski diament o wadze 122,52 karata, nazwany „The Cullinan Dream”. Sprzedano go w stanie nieobrobionym za 27,6 miliona dolarów, co w przeliczeniu na jeden karat daje kwotę 225 000. Po obróbce tj. po pocięciu i oszlifowaniu otrzymano z niego kamień o wadze 24,18 karata oraz jeszcze trzy inne. Jeszcze wcześniej odkryto tam kryształ o masie 29,6 karata sprzedany za 29,6 mln dolaróaw, co po przeliczeniu za jeden karat dało ponad 862 000. Uzyskano z niego bardzo dobrej przejrzystości, mocno niebieski, 12 karatowy kamień nazwany „Blue Moon”, sprzedany w listopadzie 2015 na aukcji Sotheby’s w Genewie za 48,5 mln dolarów, co po przeliczeniu daje zawrotna kwotę ponad 4 mln za jeden karat.

Wielka Gwiazda Afryki
Wielka Gwiazda Afryki

Jednak najsłynniejszym niebieskim diamentem z kopalni Cullinan jest kamień noszący nazwę kopalni, który ważył 3106 karatów, a został odkryty w 1905 roku. Traktuje się go jako najczystszy i najokazalszy w historii diamentów. Po zakupieniu go przez Brytyjską kolonie Transwal został on podarowany królowi Edwardowi VII. Z pociętego i oszlifowanego kryształu otrzymano diament nazwany „Wielką Gwiazdą Afryki”, zdobiący brytyjskie berło królewskie.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *