Czyszczenie przedmiotów miedzianych

Przedmioty wykonane z miedzi niestety dość szybko pokrywają się grynszpanem tj. niezbyt pięknym czarnym lub czarnozielonym nalotem, będącym efektem działania siarkowodoru. Nalot ten jest szkodliwy w przeciwieństwie do „szlachetnej” zielonkawej patyny, która jest warstwą zasadowego siarczanu miedziowego, dodaje ona swoistego uroku i stanowi naturalną ochronę przed dalszą korozją miedzi.

Pozbyć się niepożądanej czarnej powłoki można za pomocą twardej szczotki nasączonej gorącym spirytusem z dodatkiem soli. Aby oczyścić przedmiot do czystego metalu należy sporządzić kąpiel z acetonu lub stężonego w granicach od 2 do 5% roztworu sodowego w wodzie destylowanej. Zabiegi kończone są płukaniem w wodzie i przecieraniem alkoholem metylowym.

Czyszczenie przedmiotów mosiężnych

Do czyszczenia wyrobów wykonanych z mosiądzu najlepiej jest wykorzystać amoniak bądź jego roztwór z szarym mydłem. Innym preparatem czyszczącym jest woda z dodatkiem soli i octu.

Silne zabrudzenia usuwa się specyfikami sporządzonymi na bazie kwasu fosforowego. Po ich zastosowaniu, należy je wraz z zanieczyszczeniami całkowicie usunąć z powierzchni przedmiotu i na koniec bardzo starannie wypłukać.

Ostatecznym rozwiązanie, choć używanym z rozwagą jest mechaniczne czyszczenie powierzchni przedmiotu.

Czyszczenie przedmiotów z brązu

W przypadku wyrobów wykonanych z brązu, znaczenie w procesie ich utleniania ma skład stopu. I tak stopy o większej zawartości cynku, starzeją się wolniej niż te, z większą domiszką cyny. Zielony nalot na brązie, podobnie jak „szlachetna” patyna na miedzi, stanowić może zabezpieczenie przed procesami korozji. Niestety dość często pod warstwą zielonego nalotu pojawia się szkodliwa korozja chlorkowa. Jej pozbycie wiąże się z usunięciem także i tej górnej, korzystnej powłoki.

Do czyszczenia przedmiotów z brązu wykorzystuje się wodę utlenioną, wodę z mydłem oraz czyszczenie mechaniczne w tym polerowanie z wykorzystaniem miękkiego piasku.

Czyszczenie przedmiotów aluminiowych

Wyroby aluminiowe są bardzo podatne na proces utleniania, ale zabieg usuwania nalotu jest niezbyt skomplikowany i polega na szczotkowaniu przedmiotu szczotką z dodatkiem wody i mydła. Ponieważ aluminium zaliczane jest do dość miękkich metali, czyszcząc je trzeba pamiętać o zachowaniu sporej ostrożności, by nie uszkodzić powierzchni wyrobu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *