Nefryt, to zasadowy krzemian wapnia, magnezu i żelaza o wzorze chemicznym Ca2(Mg, Fe3+)5[OH-Si4O11]2, zbudowany jest z ściśle do siebie przylegających i zazębiających się włókien termolitu lub aktynolitu. Występuje podobnie jak jadeit w barwie zielonej lub każdej innej i im ma większą zawartość żelaza, a mniejszą magnezu, tym odcień jest ciemniejszy. Kolor biały powstaje w wyniku całkowitego wypłukania żelaza, zaś za jasny do średnio zielonego odpowiedzialny jest chrom. Tonacja ciemnozielona do czarnej jest pochodną domieszek żelaza bądź licznych inkluzji np. grafitu, a barwa brunatna do czerwonawej jest wynikiem utleniani żelaza na wskutek wietrzenia skał. Najbardziej cenione są okazy o odcieniu zieleni. Jest nieprzezroczysty, pozbawiony łupliwości i fluorescencji, ma połysk szklisty, twardość od 6 do 6,5 w skali Mohsa, gęstość od 2,90 do 3,03 g/cm3. Za najbardziej poszukiwaną uważa się jego zieloną odmianę.

Wybrane odmiany barwne nefrytu.
Wybrane odmiany barwne nefrytu.

Nazwa nefryt wywodzona jest od greckiego słowa nephros oznaczającego nerkę i zgodnie z dawnymi poglądami, kamień ten miał mieć właściwości leczenia dolegliwości nerek.

Złoża nefrytu spotykane są w Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Birmie, Chinach, Kazachstanie, Kanadzie, Meksyku, Rosji, Tajwanie, USA, Zimbabwe. W Europie aż do 1884 roku panowało przekonanie, iż jego złoża nie występują, ale właśnie wtedy to w Polsce znaleziono jego złoża na Górnym Śląsku w okolicy Jordanowa. Poza naszym krajem spotykany jest także we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Finlandii.

Z nefrytu w czasach prehistorycznych wytwarzano prymitywne narzędzia i broń. Obecnie  stosowany jest przede wszystkim do rzeźbienia oraz w jubilerstwie, wówczas to najczęściej jest obrabiany szlifem kaboszonowym, a poszukiwane są głównie kamienie o głębokiej zielonej barwie.

W handlu stosowane są określenia takie jak; żad indiański – mylna nazwa stosowana dla awenturynu, żad rosyjski – używana dla szpinakowo-zielonego nefrytu pochodzącego z rejonu jeziora Bajkał, a także żad z Wyoming w stosunku do nefrytu wydobywanego w Wyoming w USA, bądź dla żadu matrycowego i zielonego zrostu termolitu z albitem.

Nefryt często jest określany kamieniem życia, w Chinach był uważany za symbol cesarza, wierzono, również że daje nieśmiertelność. Jego lecznicze właściwości sprawdzają się przy zwalczaniu różnorodnych bóli w tym migrenowych oraz schorzeń nerek, zaburzeń wzroku. Pomocne są także przy dolegliwościach krążeniowych i w zakwasach oraz skurczach mięśni. Przyśpieszają także gojenie ran i wzmacniają odporność organizmu.


2 komentarze

czerń Armatura łazienkowa · 2021-08-09 o 02:01

Doskonała blogu. I rzeczywiście tak. Dziękuję za udostępnienie..

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *