Ortoklaz jest to kruchy, przezroczysty, skaleń potasowy zaliczany do skaleni alkalicznych, o barwie białej, żółtej lub różowej – czerwonawej oraz szklistym połysku. Jego skład chemiczny to K(AlSi3O8), gęstość od 2,55 do 2,63 g/cm3, a twardość w skali Mohsa wynosi 6.

Ortoklaz.
Ortoklaz.

Występuje w Birmie, Kenii i na Madagaskarze gdzie znajdywane są najpiękniejsze żółte okazy oraz w europie m.in. w Czechach, Hiszpanii, Austrii, Włoszech a także Niemczech znanych z kamieni wykazujących efekt kociego oka. W Polsce spotykany w skałach magmowych Dolnego Śląska.

Nazwa ortoklaz ma swój źródłosłów w greckim języku z połączenia słów orthos znaczy prosty oraz klao tłumaczonego na łamię (bądź klan tj. łamać lub klasis tj. łupliwy) i nawiązuje do kąta prostego pomiędzy płaszczyznami łupliwości.

Ortoklaz jest poszukiwanym kamień jubilerskim oraz kolekcjonerskim. Jego najczystszą postacią są kamienie przezroczyste i bezbarwne. Najczęściej obrabia się bezbarwne a także różowawo-brązowe i głównie żółte okazy (barwę swą zawdzięczają domieszkom żelaza), które cięte są zazwyczaj szlifem schodkowym. Szlifowane w formę kaboszonu, często nabywa  efektu kociego oka. Poza jubilerstwem ortoklaz stosowany jest, jako surowiec w produkcji porcelany, szkła i emalii.

Można go pomylić z chryzoberylem, cytrynem, berylem, prehnitem, topazem i cyrkonem.

Ortoklaz jest kamieniem wzmacniającym odwagę i wiarę w siebie, działa także uspokajająco. Ma moc naprowadzania na niekonwencjonalne, innowacyjne pomysły i dlatego jest polecany artystom oraz biznesmenom.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *