Kamień słoneczny inaczej nazywany także skaleniem awenturynowym jest krzemianem sodu wapnia i glinu o wzorze chemicznym (Ca,Na)[(Al,Si)2Si2O8], twardości od 6 do 6,5 w skali Mohsa, gęstości od 2,62 do 2,65 g/cm3. Jest przeświecający do nieprzezroczystego, barwy błyszczącej, pomarańczowej lub czerwonobrązowej oraz o fluorescencji ciemno-czerwonobrązowej. Odmiana alkaliczna po oszlifowaniu cechuje się metaliczną błyszczącą powierzchnią z czerwonawymi lub żółtymi refleksami świetlnymi, będącymi efektem występowania malutkich łuseczkowatych drobin hematytu, lepidokrokitu, goethytu, lub niekiedy muskowitu, serycytu albo biotytu.

Kamień słoneczny.
Kamień słoneczny.

Odmiana sodowo-wapniowa, z uwagi na średnią twardość wykorzystywana jest w budownictwie bądź rzeźbiarstwie,a alkaliczna w jubilerstwie i szlifowana jest wówczas zazwyczaj płasko lub wypukło w kaboszon.

Źródłosłów nazwy „kamień słoneczny” nie do końca jest znany. Według teorii duńskiego archeologa Thorkild Ramskou, ma ona związek z morskimi wyprawami wikingów. O tuż kamień słoneczny miał dawać wikingom możliwość przewidywanie pogody. Nazwa ta miała się rozpowszechnić w innych krajach, dzięki właśnie wikingom. Potwierdzeniem tej hipotezy mogą być  ustalenia zespołu naukowców francuskich. Wykorzystując opisy zawarte w sagach, odtworzyli przyrząd nawigacyjny stosowany w czasach wikingów. Składał się on z drewnianego pojemnika z umieszczonym w środku kryształem szpatu, odmianą kalcytu (ale nie skalenia). Dzięki wykorzystaniu zjawiska podwójnego załamania się światła w krysztale, przyrząd ten umożliwiał określenie położenia słońca nawet w pochmurne dni.

Występuje w USA, Kanadzie, Indiach, Norwegii, Rosji i na Madagaskarze. W Polsce spotykany jest w Sudetach w okolicach Cieplic. Naśladować może szkło awenturowe zawierające drobne okruchy miedzi, pomylić go można ze sztucznym szkłem tzw. „piesakiem pustyni”.

Kamień słoneczny pomagać ma w podejmowaniu właściwych decyzji oraz w zwalczaniu depresji i lęków, zapobiegać ma także powstawaniu negatywnych myśli. Wprowadza równowagę pomiędzy uczuciami i myślami, dopomaga w rozwoju osobistym. Jest przydatny w leczeniu bóli i dolegliwości reumatycznych.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *