Opal ognisty nazwę swą zawdzięcza ognistoczerwonej barwie o żółtych do czerwonych refleksach świetlnych, najczęściej pozbawiony jest zjawiska opalizacji. Zazwyczaj spotyka się okazy mleczne, mętne sporadycznie wyraźnie przejrzyste. Charakterystyczna barwa jest wynikiem obecności tlenku żelaza.

Opal ognisty.
Opal ognisty.

Był kamieniem popularny pośród ludów ameryki środkowej, Majów i Azteków. Używali go do wyrobu mozaiki oraz przedmiotów religijnych. Ludy te kojarzyły opal ognisty z rajskim ptakiem i uczyniły go symbolem czystej szczerej miłości. Po inwazji Hiszpanów na Amerykę kamień te popadł na tym obszarze w zapomnienie i ponownie zaczęto go wydobywać dopiero w XIX wieku. Obecnie uważny jest za narodowy kamień Meksyku, gdzie jego bogate złoża znajdują się w górach. Jednakże najbardziej znaczące złoża istnieją w Australii, gdzie odkryto największy 5 kg okaz. Poza tym znajdywany jest w Brazylii, Gwatemali, USA i Kazachstanie.

Minerał ten wydobywany jest w dość dużych ilościach, ale tylko niewielka jego część znajduje zastosowanie w branży jubilerskiej.

Pomylić go można z granatem i rodochrozytem.

Opalowi ognistemu przypisywano magiczne właściwości. Rzymianie uważali go za symbol czystości, ludy Wschodu twierdziły, że zawiera prawdę, a w starożytnej Grecji wierzono, iż daje ludziom zdolność jasnowidzenia.

Kamień ten wzmaga aktywność w różnych dziedzinach życia takich jak miłość czy biznes. Dodaje chęci działania, nie tylko w życiu zawodowym ale również osobistym. Pobudza także kreatywność.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *