www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Barwienie metali

Barwienie stopów żelaza


Najłatwiejszą i łatwo dostępną metodą kolorowania stopów żelaza, jest ich termiczna obróbka w olejach.


Po starannym oczyszczeniu powierzchni przedmiotu pokrywa się ją olejem roślinnym np. naturalną oliwą i podgrzewa do 300 – 400oC, uzyskując trwałą powłokę o różnych odcieniach czerwonobrązowych. Uzyskana barwa uzależniana jest głównie od równomiernego ogrzania przedmiotu, a zabieg ten najlepiej jest wykonywać w piecu muflowym z regulacją temperatury.

Użycie słabego roztworu kwasu azotowego w stosunku 1 część kwasu do 10 części wody, umożliwia uzyskanie jasnociemnoszarej barwy. Należy uważać, by kwas nie miał większego stężenia, gdyż trawi on wówczas stopy żelaza. Początkowo trawiona powierzchnia nabiera matowo-ziarnitego wyglądu i następnie, gdy proces przebiega dalej rozpuszcza się i rozsypuje. Tempo reakcji zwiększa się na wskutek wydzielania ciepła.

Barwy ochrowo-złociste, czerwonobrązowefioletowe do niebieskiej z tęczowymi przejściami, da się otrzymać przez doprowadzenie do powstania „barw nalotowych”. Aby otrzymać taki efekt, należy starannie oczyszczony wyrób powoli i równo ogrzać do temperatury 200oC. Wówczas to zacznie wytwarzać się cienka, barwiąca warstwa tlenków żelaza. Wyższa temperatura, albo dłuży czas nagrzewania w danej temperaturze, powoduje zgrubienie warstwy tlenków i zmianę barwy. Po nabyciu doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu da się otrzymać dość trwałe i dekoracyjne efekty barwne.

Wyroby o niewielkich rozmiarach po ich uprzednim oczyszczeniu barwi się na niebiesko i niebiesko-szaro przez zanurzenie w roztworze wodnym z 700 g sody kaustycznej, 250 g azotynu sodu i 200 g azotanu sodu na 1 litr wody, podgrzanym do temperatury parowania wynoszącej od 135 do 145oC. Należy dopilnować by roztwór pozostawał w stanie wrzenia przez cały czas kolorowania.

Wyroby stalowe polerowane, dają się oksydować, tj. utleniać roztworem roztopionej saletry sodowej w temperaturze od 310 do 350oC. Po upływie około 3 do 5 minut powierzchnia wyrobu pokrywa się cienką, ale bardzo trwałą niebieskawą warstwą.


Barwienie stopów żelaza - www.srebrnykruk.pl