www.srebrnykruk.pl


Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Próba iglicowa

Kamień probierczy


Kamień probierczy jest wykonany z lidytu, będącego łupkiem krzemionkowym pochodzenia organicznego, zawierającego niewielkie ilości węgla, glinu, żelaza i innych pierwiastków oraz składnika głównego w ilości od 90 do 98 %, tj. krzemionki dającej mu odporność na kwasy.


Lidyt spotykany jest w wielu miejscach na świecie. w Polsce występuje na Podkarpaciu w Górach Sowich i w większej ilości na Dolnym Śląsku, ale z uwagi na zbyt małą zawartość krzemionki wynoszącej od 60 do 70 % nie jest stosowany do badania stopów złota, a tylko stopów srebra.

Lidyt
Zdjęcie. Lidyt.

Lidyt powinien być równomiernie zabarwiony na czarno, pozbawiony jakichkolwiek jasnych przebarwień, mieć ścisłą drobno krystaliczną budowę, być niewrażliwym na działanie kwasów tzn. nie zawierać węglowodanów i być odpornym na zarysowanie przez najtwardsze stopy metali szlachetnych. Jego twardość wynosić powinna od 6,5 do 7 w skali Mohsa. Nadje mu się kształt umożliwiający wykorzystanie jak największej części jego powierzchni, która jest szlifowana, ale niepolerowana.

Przed badaniem czyści się jego powierzchnię i smaruje olejem migdałowym, bądź zwykłą oliwą i następnie wyciera czystą lnianą szmatką, a dłonią usuwa pozostałości lnianych włosków.

Kamień probierczy
Zdjęcie. Kamień probierczy.

Do czyszczenie kamienia probierczego stosuje się węgiel drzewny i wodę, do usuwania narysów metali szlachetnych pumeksu, jednakże trzeba mieć na uwadze, że ściera on także sam kamień niszcząc go. Można także używać drobnoziarnistych proszków ściernych nakładanych na mokro i pocieranych płytką ceramiczną taką jak terakota. Drobne cząstki metali szlachetnych osadzające się w wyniku badania na kamieniu probierczym, należy staranie zbierać do późniejszego odzysku.

Należy także zwrócić uwagę na jakość bibuły stosowanej do zbierania cieczy probierczej z kamienia. Najlepiej by była to tzw. bibuła sączkowa, wykorzystywana w laboratoriach do sączenia.

Obecnie stosowane są także syntetyczne kamienie probiercze o jednolitej barwie i pozbawione węglanów oraz żył wapiennych. Niekiedy używa się także wybranych zbitych odmian skał bazaltowych lub kamienie korundowe30-1 mające niestety gorsze parametry od lidytu.


30-1Kamienie korundowe mają barwę ciemnoszarą, są bardzo twarde, prawie się nie zużywają i są niemalże całkowicie niewrażliwe na działanie cieczy probierczych. Bardzo dobrze sprawdzają się przy badaniu platyny i stopów białego złota.


Kamień probierczy - www.srebrnykruk.pl