Cechuje się obecnością migotliwego pasa, przesuwającego się po kamieniu podczas jego obracania w dłoni. Jest nieprzezroczyste, pozbawione łupliwości, wrażliwe na działanie kwasów, ma twardość od 6,5 do 7 w skali Mohsa, gęstość od 2,58 do 2,64 g/cm3 i zieloną, albo żółtą fluorescencje.
Spotykany jest razem z kwarcowym sokolim okiem (niebieskie lub szare ubarwienie), kwarcowym bawolim okiem (odmiany czerwone lub brunatno-czerwone) oraz z kwarcowym kocim okiem. Zasadniczym wyróżnikiem tych odmian jest stopień utlenienia wrostków amfiboli (czyli minerałów skałotwórczych krzemianów i niekiedy glinokrzemianów). Jego najwydajniejsze złoża są rozmieszczone w RPA. Poza tym znajdywany jest w Australii, Birmie, Chinach, Indiach, Namibii, USA i Ukrainie.
Kwarcowe tygrysie oko wykorzystuje się do wytwarzania biżuterii i artystycznych wyrobów dekoracyjnych oraz rzeźbienia. Nadaje mu się formy zaokrąglone i szlifuje w celu ujawnienia jego migotliwości. W jubilerstwie zazwyczaj obrabiany jest wysokim szlifem kaboszonowym.
Kwarcowe tygrysie oko o barwie czerwonej, inaczej tygrysie żelazo jest zawsze otrzymywane przez sztuczne barwienie.