Kwarc niebieski inaczej azurytowy znany jest także pod nazwami kwarc szafirowy i kwarc lazurowy. Ma zabarwienie niebieskie wywoływane obecnością chaotycznie rozmieszczonych wyrostków krokidolitu, magnetytu, rutylu, turmalinu, sodalitu, dumortierytu. Niekiedy kolor jest powodowany inkluzjami gazowymi bądź ciekłymi.
Jego twardość w skali Mohsa wynosi 7, gęstość 2,65 g/cm3, jest kruchy. Po oszlifowaniu, dość często wyróżnia się asteryzmem. Można go pomylić z lapis lazuli.
Spotykany jest w Brazylii, Indiach, Kazachstanie, Skandynawii, RPA , USA na Madagaskarze oraz w Sri Lance, Kenii, Mozambiku, Namibi, Rosji, Japonii, Czechach, Niemczech, Szwajcarii i Finlandii. W Polsce mozna go znaleźć na obszarze Pogórza i Gór Izerskich w Sudetach.
Wykorzystywany jest jako kamień dekoracyjny i kolekcjonerski, a także do wytwarzania galanterii ozdobnej oraz artystycznej biżuterii.
Kwarc niebieski ma uspakajający wpływ na swego właściciela, rozładowuje całodniowy stres, ułatwia także obiektywne spojrzenie na wydarzenia. Wspiera asertywność, komunikację z innymi oraz uporządkowanie i samodyscyplinę w życiu.
Wspiera leczenie zapalenia gardła, oskrzeli i płuc oraz astmę. Ma dobroczynny wpływ na gruczoł tarczycy i przytarczycy. Łagodzi schorzenia kręgosłupa szyjnego oraz objawów depresji. Wzmacnia układ limfatyczny.