www.srebrnykruk.pl


Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Grupa kwarcu

Kwarcowe kocie oko


Kwarcowe kocie oko ma barwę białą, szarą, zieloną, żółtą, brązową, twardość od 6,5 do 7 w skali Mohsa, gęstość od 2,58 do 2,64 g/cm3, jest pozbawiony łupliwości i fluorescencji, może być przeświecające lub nieprzezroczyste.


kamienie-zdjecie-nr-27-47-kwarce-kwarcowe-kocie-oko
Zdjęcie. Kwarcowe kocie oko.

Posiada w swej strukturze wrośnięte równolegle zorganizowane włókna azbestu hornblendowego27-29. Jest wrażliwe na działanie kwasów.

Kwarcowe kocie oko, polerowane wyróżnia się efektem optycznym kociego oka, dostrzeganym pod pewnym kątem widzenia w postaci przemieszczającej się w trakcie obracania wąskiej, pasowej, migotliwej lub jasnej smugi światła, podobnej do źrenicy kociego oka. Efekt ten jest szczególnie widoczny na kamieniach szlifowanych w postaci kaboszonów.

Występuje w Sri Lance, Brazylii i Indiach.

Pomylić je można z kocim okiem (chryzoberylowym). Od drugiej połowy XX wieku w handlu dostępna jest jego syntetyczna odmiana.


Kwarcowe kocie oko przyciągać ma miłość do swego posiadacza, sprawia że jest wiernym w małżeństwie oraz przyjaźni. Wzmacnia odwagę zwłaszcza u osób nieśmiałych, zapobiega konfliktom, poprawia stosunki rodzinne i w życiu zawodowym. Przyciąga współczucie ludzi, a także przychylność władz.

Według litoterapii kwarcowe kocie oko pomocne jest przy zwalczaniu ataków astmy oskrzelowej, jest także dobrym remedium na różne choroby gardła i układu oddechowego.


27-29Hornblenda zaliczana jest do grupy amfiboli, to jest minerałów skałotwórczych. Minerały te są krzemianami różnych metali i mają urozmaicony oraz skomplikowany skład chemiczny.


Kwarcowe kocie oko - www.srebrnykruk.pl