www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Grupa granatu

Andradyt


Andradyt, krzemian wapnia i żelaza o składzie chemicznym Ca3Fe23+[SiO4]3, barwie czarnej, brązowej, żółtej i zielonej, gęstości od 3,7 do 4,1 g/cm3 oraz twardości od 6,5 do 7 w skali Mohsa.


kamienie-zdjecie-nr-27-24-granaty-andradyt
Zdjęcie. Andradyt.

Jest bardzo twardy, kruchy, niełupliwy. Nie rozpuszcza się w kwasach, topi się w płomieniu dmuchawy. Występuje w wielu odmianach barwnych.

Minerał ten otrzymał swoją nazwę od nazwiska portugalskiego mineraloga D. d'Andrade, który po raz pierwszy go opisał. Okaz przydatne w jubilerstwie znaleziono po raz pierwszy w 1978 roku.

Z pośród andradytów można wydzielić gemmologiczne odmiany takie jak; demantoid, melanit, schorlomit oraz topazolit.


Demantoid


Najbardziej cenioną odmianą andradytu jest demantoid o barwie zielonej lub szmaragdowozielonej z połyskiem diamentowym. Został odkryta w 1868 r. w zachodnio-środkowych górach Rosji.

kamienie-zdjecie-nr-27-25-granaty-andradyt-demantoid
Zdjęcie. Demantoid.

Poza Rosją występuje w Chinach, Korei, Namibii we Włoszech, USA, Iranie i Afganistanie, a także na Madagaskarze gdzie jego złoża zostały znalezione w 2009 roku.

Nazywany bywa w handlu chryzolitem syberyjskim lub szmaragdem uralskim. Czasami obrabiany jest szlifem brylantowym. Jego nazwa ma źródło we francuskim słowie „diamant” oraz w połysku porównywalnym z diamentami.

Kryształy osiągają zazwyczaj niezbyt duże rozmiary, na ogół poniżej 1 karata, rzadko powyżej 2 karatów i bardzo rzadko powyżej 3 karatów.

Można go pomylić z grossularem, perydotem, szmaragdem, spinelem, turmalinem i uwarowitem


Melanit


Melanit – bardzo rzadki, nieprzezroczysty czarny kamień, zawiera do 5 % tlenku tytanu, ma gęstość 3,84 g/cm3 oraz twardość w skali Mohsa od 6,5 do 7.


kamienie-zdjecie-nr-27-25-1-granaty-andradyt-melanit
Zdjęcie. Melanit.

Nazwa pochodzi od greckiego słowa „melanos” oznaczającego czarny. Znajdywany jest we Włoszech, Norwegii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie i Kazachstanie. Z powodu ciemnej lub czarnej barwy zwany jest niekiedy czarnym granatem. Ze względu na kolor w jubilerstwie jest używany do wyrobu biżuterii żałobnej.


Schorlomit


Schorlomit (szorlomit) – czarna lub ciemnobrunatna gemmologiczna odmiana andradytu, bogata w tytan (zawiera od 5 do 15 % TiO2) o twardości w skali Mohsa od 7 do 7,5 oraz gęstości od 3,81 do 3,88 g/cm3.


kamienie-zdjecie-nr-27-25-2-granaty-andradyt-schorlomit
Zdjęcie. Schorlomit.

Tworzy półprzezroczyste, pomarańczowo-brązowe do czarnych, często rombowe kryształy o szklistym do lekko metalicznego połysku. Jego pierwszy naukowy opis pochodzi z 1846 roku, ale dokładna lokalizacja badanego okazu nie jest znana. Kryształy mogą osiągać wielkość do kilku centymetrów.

Barwa staje się bardziej intensywna wraz ze wzrostem zawartości tytanu. Wzrost zawartości żelaza, zmienia kolor z żółtego na ciemnofioletowy, a kryształy wydają się wówczas nieprzejrzyste czarne z niemal metalicznym połyskiem.

Występuje w USA i w około 60 innych udokumentowanych lokalizacjach na całym świecie. Wiele okazów granatów opisywanych jako schorlomi,t to tak naprawdę melanity, ale potwierdzenie tego jest możliwe za pomocą bardzo skomplikowanych analiz. W 2016 roku po prawie 160 latach badań nad składem chemicznym kryształów andradytu stwierdzono, iż schoromit występuje w przyrodzie jako niezależny minerał (mimo jego bardzo dużego podobieństwa do melanitu) o składzie chemicznym Ca3(Ti,Fe3+)2[(Si,Fe3+)O4]3.


Topazolit


Topazolit – żółty lub cytrynowożółty podobny do topazu o gęstości od 3,83 do 3,86 g/cm3 i twardości w skali Mohsa od 6,5 do 7.


kamienie-zdjecie-nr-27-25-3-granaty-andradyt-topazolit
Zdjęcie. Topazolit.

Z jego podobieństwa do żółtego topazu z którym niegdyś często go mylono, bierze się jego nazwa. Występuje we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Rosji oraz USA.

Jest kruchy, przezroczysty, rozpuszcza się w gorącym kwasie siarkowym.


Andradyt - www.srebrnykruk.pl