Muzeum Bursztynu w Gdańsku
80-836 Gdańsk ul. Targ Węglowy 26
789 449 649
bursztyn@mhmg.pl
www.mhmg.pl
Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, działa od 2006 roku. Prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę, od czasów najdawniejszych do współczesności. Znajduje się w nim unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych, naturalnych form bursztynu takich jak ogromne brył, inkluzje zwierzęce i roślinne w wyjątkowych odmianach barwnych oraz rozmaite żywice kopalne występujące na świecie.
Muzeum Mazowieckie w Płocku
09-402 Płock ul. Tumska 8
24 364 70 70; 24 364 70 72; 24 364 70 73; 24 262 44 93
sekretariat@muzeumplock.eu
www.muzeumplock.eu; www.facebook.com/muzeummazowieckie
Muzeum w Płocku powstało w 1821 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego w Płocku, powołanym do istnienia na skutek decyzji władz Królestwa Polskiego. Jest najstarszym muzeum publicznym w kraju. Wśród swoich zbiorów Działu Numizmatykiposiada liczne okazy monet polskich od czasów piastowskich do współczesnych. Ciekawy jest także zbiór pieniądza papierowego, obejmujący banknoty głównie polskie (od 1794 roku do współczesnych). W zbiorach medalierskich dominują medale polskie i z Polską związane.
Muzeum Miedzi w Legnicy
59-220 Legnica ul. Partyzantów 3
76 862 49 49; 76 862 02 89
biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
Muzeum Miedzi w Legnicy w dziale sztuki gromadzi wyroby dawnego rzemiosła wykonane z miedzi i jej stopów, dawną i współczesną brązową rzeźbę kameralną, dawny i współczesny miedzioryt polski i obcy, dzieła plastyczne twórców środowiska legnickiego, numizmaty, dawne i współczesne medalierstwo, współczesne przedmioty ze srebra. Od ponad dwudziestu lat tworzy zbiór polskiego złotnictwa współczesnego oparty o dokonania artystów okresu międzywojennego, lat późniejszych jak też uczestników legnickich przeglądów srebra.
Muzeum Okręgowe w Koninie
62-505 Konin - Gosławice ul. Muzealna 6
63 242 75 99; 63 242 74 31
lech.stefaniak@muzeum.com.pl
http://www.muzeum.com.pl
Muzeum Okręgowe w Koninie w zbiorach gabinetu numizmatycznego posiada intersujące okazy polskiej monety i banknotów z okresu międzywojennego. W dużej części z pośród bisko 3 tysięcy obiektów ciekawą grupą jest kolekcja papierowych pieniędzy zastępczych z lat 1914 – 1923, pochodzących z ziem dzisiejszej Polski oraz terenów Austrii, Niemiec i Rosji. Znajdują się tu też monety królów polskich bite w innych państwach oraz pieniądz państw zaborczych: Rosji, Prus i Austrii z lat 1795 - 1918. Osobną grupę zbiorów, liczącą około 1000 obiektów, stanowią medale i odznaczenia. Wśród nich są: medale polskie pochodzące z okresu od XVII wieku do czasów współczesnych, polskie odznaczenia międzywojenne i współczesne, ciekawa kolekcja polskich odznaczeń sportowych z pierwszej połowy XX wieku.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
27-600 Sandomierz ul. Zamkowa 12
15 832 22 65; 15 644 57 57; 15 644 68 26
sekretariat@zamek-sandomierz.pl
www.zamek-sandomierz.pl
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w Dziale Sztuki w zbiorach rzemiosła artystycznego prechowuje obiekty z XVII w. którymi są łyżki, pochodzące z gdańskiego warsztatu złotniczego Georga Hebenstreita. Bardzo ciekawy i cenny jest także srebrny talerz z bogatą repusowaną dekoracją, pochodzący z warsztatu augsburskiego Pietera P. Arnoldta, datowany na 1755 – 1757 rok oraz srebrny puchar Nautilus (Ryga, XVII w.). w zbiorach znajdują się również dwa piękne XIX-wieczne komplety sreber: toaletowy z wiedeńskiej firmy Klinkoschów z około 1872 roku i francuski podróżny komplet śniadaniowy dla jednej osoby, wykonany w Paryżu po 1838 roku. Dział Historyczny prezentuje kolekcje numizmatyczną w której znajdują się monety polskie i występujące na ziemiach polskich od XI do XXI wieku oraz banknoty od Insurekcji Kościuszkowskiej do czasów współczesnych. Wśród monet wyróżnia się skarb wczesnośredniowiecznych denarów tzw. krzyżówek z Gnieszowic w powiecie sandomierskim, denary i brakteaty książąt piastowskich z XII wieku oraz wielka rzadkość numizmatyczna – talar Filipa II z kontrsygnatą Zygmunta Augusta z 1564 roku. Jest także kolekcja współczesnych monet obiegowych, próbnych i kolekcjonerskich od lat 70. XX wieku, otrzymywanych z Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.
Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
24-120 Kazimierz Dolny ul. Rynek 19
81 881 02 88
sekretariat@mnkd.pl
www.mnkd.pl
Muzeum Sztuki Złotniczej będące oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w swojej kolekcki posiada zbiory artystyczne i historyczne oraz literaturę specjalistyczną poświęconą złotnictwu. Zbiory pochodzą w części z daru Jędrzeja Jaworskiego (kolekcjonera i inicjatora powstania tego muzeum), uzupełnianego zakupami własnymi oraz depozytami Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu a także darami i depozytami osób prywatnych, w tym współczesnych artystów-złotników. Kolekcja złotnictwa dawnego liczy ok. 690 obiektów. Zgromadzone są niemal wyłącznie eksponaty sygnowane w sposób umożliwiający ich identyfikację. Kolekcja złotnictwa współczesnego liczy ona ok. 750 obiektów. Gromadzone są głównie wyroby ilustrujące dorobek i osiągnięcia polskich artystów-złotników w zakresie projektowania i wykonawstwa unikatowych dzieł złotniczych, nie nastawionych na komercję. Znakomita większość zbiorów to biżuteria. Nielicznie reprezentowane są srebra korpusowe.
Muzeum w Gliwicach
44-100 Gliwice Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8A
32 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
www.muzeum.gliwice.pl
Oddział Odlewnictwa Artystycznego
44-100 Gliwice ul. Bojkowska 37
32 231 08 54; 32 332 47 42
W Willi Caro znajdują się dwa działy: sztuki i rzemiosła artystycznego oraz etnografii. Gromadzą one zabytki stanowiące kolekcje między innymi szkła artystycznego z okresu XVII-XX wieku oraz największego w Polsce powojennej zbioru polskiej biżuterii srebrnej. Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego posiada około 16 500 sztuk zabytków. Najważniejszymi kolekcjami są m.in. odlewnictwo artystyczne, dawne i współczesne w tym XIX-wieczne odlewy żeliwne powstałe w Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Bogata jest także kolekcja polskiej, srebrnej biżuterii artystycznej, powstałej po 1945 roku. W zbiorach znajdują się również wyroby złotnicze wytwórni warszawskich z XIX wieku (K.F. Malcz, J. Pogorzelski) oraz śląskie wyroby cynowe (XVIII-XIX wiek).
Muzeum Zamkowe w Malborku
82-200 Malbork ul. Starościńska 1
55 647 09 78; 55 647 09 02
informacja@zamek.malbork.pl; rezerwacja@zamek.malbork.pl
www.zamek.malbork.pl
Muzeum Zamkowe w Malborku zostało powolane z dniem 1 stycznia 1961 roku mieszczą się w nim zbiory takie jak zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, efektowny zestaw dawnej broni i uzbrojenia oraz bogata kolekcja numizmatów. Dział rzemiosła artystycznego posiada kolekcję biżuterii, liczącą ok. 500 obiektów w śród których jest biżuteria wykonana z korala, granatów oraz ozdoby w stylu biedermeier. Wyjątkowy liczny jest zbiór „biżuterii parlante” tj. sentymentalnej, żałobnej, patriotycznej, okazjonalnej, którego ozdobą są wyroby z włosów. Do ciekawych numizmatów zaliczyć można: brakteaty Bolesława Krzywoustego, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, srebrne talary królów polskich z dynastii Wazów, pierwsze polskie banknoty z okresu Powstania Kościuszkowskiego i monety z okresu Polski porozbiorowej (Księstwa Warszawskiego, Królestwa Kongresowego, Powstania Listopadowego).