www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Zapięcia biżuterii

Zapięcie federing i bagnetowe


Zapięcie typu federing – sprężynowe pierścieniowe


Zapięcie federing – sprężynowe pierścieniowe zamyka obwód biżuterii noszonej na szyi, nadgarstku, bądź nodze.


Zbudowane jest ono z okrągłego przypominającego oponkę, otwartego i pustego w wewnątrz korpusu o oddalonych końcach (ilustracja poniżej). W pustej wewnętrznej części korpusu umieszczona jest sprężyna blokowaną na jednym końcu zaślepką, a na drugim tłokiem. Na górnej części korpusu, wykonane jest podłużne łukowo wygięte wcięcie. Umożliwia ono przesuwnie połączonego z tłokiem języczka, zakończonego ogniwem przeznaczonym do mocowania wyrobu. Sprężyna opierając się o tłok, popycha go tworząc zamknięty pierścień i w ten sposób blokuje zapięcie. Jego otwarcie odbywa się przez uchwycenie języczka oraz przesunięcie go w przeciwną stronę.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-29-zapiecia-federing
Zdjęcie. Zapięcie sprężynowe pierścieniowe.

Zapięcie bagnetowe


Zapięcie bagnetowe, jego cechą charakterystyczną jest to, że zamyka się mechanicznie, aby je otworzyć, należ nacisnąć przycisk lub go przekręcić.


Mechanizm tego zapięcia składa się z trzpienia zaopatrzonego w niewielki metalowy pręcik wprowadzany do obudowy, sporządzonej z rurowej tulei o jednym końcu otwartym, a o drugim zamkniętym. W obudowie od strony otwartej wykonuje się nacięcie, umożliwiające wsunięcie oraz blokadę wystającego pręcika. Trzpień dociskany jest przez sprężynę trwale umieszczoną na zaślepionym końcu obudowy. Może się on obracać oraz przesuwać do przodu, bądź tyłu osadzając i blokując w ten sposób zapięcie.

prace-zlotnicze-rysunek-nr-29-32-zapiecie-bagnetowe
Zdjęcie. Zapięcie bagnetowe.

Zapięcie federing i bagnetowe - www.srebrnykruk.pl