Metal o srebrzystoszarej barwie, kruchy, bardzo twardy i odporny na korozje, doskonale się poleruje długo utrzymując połysk. Rozpuszcza się w rozcieńczonym kwasie solnym i siarkowym a w kwasie azotowym i wodzie królewskiej ulega pasywacji2-11. Na powietrzu reaguje z tlenem wytwarzając ochronną powłokę tlenków chromu zabezpieczających metal przed postępem korozji. Występuje w przyrodzie głównie pod postacią minerałów takich jak chromit i krokoit.

Znalazł głównie zastosowanie, jako dodatek stopowy stali i żeliw. Przy ponad 12 % jego zawartości stal staje się nierdzewna i żaroodporna. Chromowanie galwaniczne wykorzystuje się także do pokrywania warstwą ochronną m.in. części samochodowych, zegarków, rowerów itp. przedmiotów. Warstwy te mają przeważnie grubość od 5 do 200 µm, a czasami do 1 mm. Powłoki o grubości powyżej 25 µm cechują się niezwykle wysoką twardością, ale dużą kruchością.
W wytwarzaniu wyrobów artystycznych chrom używany jest przede wszystkim, jako ochronne, a zarazem ozdobne, galwaniczne pokrycie stopów żelaza. Niezwykła trwałość i wytrzymałość większa nawet od hartownej stali tych powierzchni, powoduje stosowanie ich również, jako umocnienie powierzchni przedmiotu, zwiększające wytrzymałość na zużycie przez tarcie. Tlenek chromu jest jedną z części składowych past polerskich.