www.srebrnykruk.pl






Abc złotniczo-jubilerskie

strzalka do tyłu strzalka do góry
Chalcedon i jego odmiany

Chryzopraz


Chryzopraz to kwarc przeświecający do nieprzezroczystego, barwy zielonej, jabłkowo-zielonej będącej wynikiem domieszek niklu o twardość od 6,5 do 7 w skali Mohsa, gęstość od 2,58 do 2,64 g/cm3, pozbawiony łupliwości i fluorescencji.


kamienie-zdjecie-nr-27-37-kwarce-chalcedon-agat-chryzopraz
Zdjęcie. Chryzopraz.

Uznawany jest za najcenniejszą odmianę chalcedonu. Jego barwa wywołana jest domieszką niklu, na wskutek działania światła dziennego lub podgrzania może wyblaknąć. Przechowując go w wilgotnych szmatkach czasami udaje się odnowić jego barwę.

Nazwa pochodzi z połączenia greckich słów „chrysos” czyli złoto oraz „prasinos” to jest zielonkawy.

Spotykany jest w Australii, Brazylii, Indiach, Kazachstanie, Rosji, RPA, Tanzanii, Zimbabwe i na Madagaskarze. Bardzo znane było kiedyś złoże znajdujące się w Polsce w Ząbkowicach na Górnym Śląsku.

Obrabiany szlifem kaboszonowym, wykorzystywany jest do sporządzania naszyjników i artystycznych wyrobów dekoracyjnych.

Można go pomylić z chalcedonem chromowym, jadeitem, opalem prazowym, prenitem, smitsonitem, waryscytem, a także sztucznie barwionym na zielono chalcedonem. Bywa także imitowany szkłem lub barwionymi agatami.

Stosowany w jubilerstwie do wyrobu biżuterii, często w połączeniu z drobnymi diamentami. Poszukiwane są kamienie niespękane o intensywnej zielonej barwie. Popularny sposób jego obróbki, to szlifowanie w owalne płytki przeznaczone do broszek, kolczyków bądź na koraliki.


Chryzopraz może wpływać na równowagę psychiczną, rozwijać wyobraźnię i kreatywność oraz poprawiać nastrój, dodawać otuchy, polepszać pamięć. Polecany jest osobom wykonującym zawody twórcze. Niekiedy używa się ich do energetyzowania wody pitnej. Pomocne mogą być w zwalczaniu zaburzeń hormonalnych oraz dolegliwości skórnych, normują ciśnienie i korzystnie oddziałują na pracę serca.


Chryzopraz - www.srebrnykruk.pl